GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 2746019
*
nr 274 6019
Fat
Argenta, KÃ¥ge, L.32
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 oktober 2003
kl 18:30:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/10 12:55:20
1
Vinnande bud
5/10 15:21:04
2
3.800 kr
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg keramik kåge silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42
*
Fat
nr 274 6019
Fat
Argenta, KÃ¥ge, L.32
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 oktober 2003 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/10 12:55:20 | 1 | Vinnande bud |
5/10 15:21:04 | 2 | 3.800 kr |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustavsberg keramik kåge silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:00 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:42